Czym jest kasa fiskalna online i kto powinien z niej korzystać?

kasy fiskalne online gliwice

Głównym zadaniem kasy fiskalnej w przedsiębiorstwie jest rejestrowanie prowadzonych transakcji. Jednym z najnowszych typów kas są kasy online. Co warto wiedzieć na ich temat? Oto najważniejsze informacje!

Czym jest kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna online jest jednym z rodzajów kasy fiskalnej, której zadaniem jest skomunikowanie się z Centralnym Rejestrem Kas, czyli w skrócie CRK, prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Centralny Rejestr Kas, który określany jest także jako Repozytorium, ma na celu gromadzenie informacji o transakcjach, między innymi paragonach fiskalnych, dokumentach niefiskalnych, raportach dobowych oraz innych zdarzeniach.

Kasy online skonstruowane są tak, aby łączyć się z Repozytorium co 2 godziny – wtedy przekazują do niego potrzebne informacje. Żeby to zrobić, kasa musi mieć dostęp do internetu, dlatego w miejscu, w którym jest ona używana, musi znajdować się właściwa infrastruktura.

Głównym celem wdrożenia kas fiskalnych online jest zmniejszenie tak zwanej szarej strefy. Za ich pomocą fiskus może skuteczniej kontrolować przedsiębiorców, a tym samym szybko wyszukiwać próby ominięcia opodatkowania.

Podstawowym przepisem, który odnosi się do kas fiskalnych online, jest Ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Towarzyszą jej również odpowiednie rozporządzenia.

Kto musi posiadać kasę fiskalną online?

Korzystanie z kas fiskalnych online stopniowo obejmuje kolejnych przedsiębiorców. Informacje dotyczące terminów, w których należy wdrożyć kasy, można znaleźć we wspomnianej Ustawie oraz w rozporządzeniach.

Terminy wdrażania kas fiskalnych online:

  • 1 stycznia 2020 roku – usługi naprawy pojazdów silnikowych, motorowerowych, opon, wymiana opon, kół, sprzedaż benzyny, oleju napędowego, gazu do silników spalinowych.
  • 1 stycznia 2021 roku – usługi dotyczące wyżywienia, w tym placówki gastronomiczne sezonowe, sprzedaż węgla i brykietu oraz podobnych paliw stałych na cele opałowe.
  • 1 lipca 2021 roku – usługi kosmetyczne, kosmetologiczne, fryzjerskie, budowlane, opieki medycznej lekarskiej i dentystycznej, prawnicze, dotyczące obiektów służących poprawie kondycji fizycznej w zakresie wstępu.

Na razie przedstawiciele innych branż nie mają obowiązku kupowania i instalowania kas online.

Gdy chodzi o nowoczesne kasy fiskalne online Gliwice są jednym z miast, gdzie można zakupić je w firmach zajmujących się dostawą tego typu urządzeń. Warto pamiętać o tym, że na zakup pierwszej kasy można otrzymać również odliczenie wynoszące maksymalnie do 700 złotych netto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *