Iskrobezpieczny pomiar objętości cieczy. Jaki przepływomierz wybrać?

pomiar objętości cieczy

Badanie objętości cieczy może odbywać się za pomocą różnego rodzaju urządzeń pomiarowych. Wtedy, gdy praca urządzenia ma odbywać się w środowisku zagrożonym wybuchem, wówczas konieczne jest wybranie modelu spełniającego właściwe wymogi – przepływomierza iskrobezpiecznego.

Pomiary cieczy w obszarze zagrożonym wybuchem

Do zagrożenia wybuchem dochodzi najczęściej w tych obszarach, w których pojawia się atmosfera wybuchowa. Tworzą ją między innymi różne gazy oraz pyły, które unoszą się w powietrzu. Jeżeli w takim obszarze pojawi się iskra, wówczas może dojść do niebezpiecznego wybuchu. Atmosfera wybuchowa dotyczy między innymi kopalni, gdzie występuje duże zapylenie, ryzyko wydzielania się metanu, a także innych przestrzeni, w których dochodzi do wydzielania gazów, na przykład w zamkniętych instalacjach rurociągowych. Aby wykonać bezpieczny pomiar objętości cieczy, konieczne jest wtedy wybranie właściwych przepływomierzy, które wyróżniają się iskrobezpieczną konstrukcją. Dzięki temu mogą być one bezpiecznie użytkowane w przestrzeniach zagrożonych wybuchem.

Przepływomierze iskrobezpieczne

Urządzenia pomiarowe do kontroli objętości cieczy stosowane w przestrzeniach zagrożonych wybuchem to przepływomierze iskrobezpieczne. Są one projektowane i konstruowane tak, aby spełniać aktualnie obowiązujące przepisy – odpowiednie dyrektywy i rozporządzenia dla maksymalnego bezpieczeństwa pracy. Tego typu sprzęt może zapewnić kompleksowe wsparcie przy podejmowaniu pomiarów. W przepływomierzach można zastosować wtedy różne typy wykładzin oraz elektrod, które mogą być używane również z agresywnymi mediami, na przykład ze szlamami kopalnianymi, które charakteryzują się wysoką ściernością. Wykazują on zatem bardzo wysoką odporność na niekorzystne warunki środowiskowe. Aby pomiar objętości cieczy następował niezawodnie i wygodnie, przepływomierze wyposażane są w specjalne systemy komunikacji cyfrowej, dlatego mogą przekazywać pobrane informacje przewodowo albo bezprzewodowo.

Gdzie można zakupić przepływomierze iskrobezpieczne?

Aktualnie urządzenia, za pomocą których możliwy jest bezpieczny pomiar objętości cieczy, można zakupić bezpośrednio u producentów – także w polskich firmach, które mogą zaprezentować wysokiej jakości wyposażenie przeznaczone do pomiarów cieczy. Z dostępnymi modelami przepływomierzy można zapoznać się bliżej na stronach internetowych producentów i firm prowadzących sprzedaż tego typu wyposażenia. Na podstawie zaprezentowanych informacji można następnie dobrać najlepszy sprzęt do konkretnego zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *