Kiedy warto zainwestować w inteligentny dom? Zalety systemów BMS

inteligentny dom

Inteligentny dom to doskonała propozycja dla każdego, kto chciałby mieszać nie tylko wygodniej, ale również oszczędniej. Na czym dokładnie polega działanie tego typu systemów? Kiedy warto zdecydować się na ich zamontowanie?

Czym są systemy BMS?

Systemy określane jako inteligentny dom to inaczej systemy BMS, czyli Building Management System, co tłumaczy się jako systemy zarządzania budynkiem. To zbiorcze określenie różnego rodzaju systemów automatycznego sterowania, które montowane są w różnych budynkach – także tych mieszkalnych. Głównym zadaniem systemów BMS jest zintegrowanie działania różnych instalacji i sprzętów znajdujących się w budynku, a także łatwiejsze sterowanie za pomocą dedykowanych urządzeń, również za pośrednictwem smartfonów. Systemy te mogą być także dowolnie programowane, dlatego można je zautomatyzować, by wyręczały użytkownika w obsłudze instalacji i urządzeń.

Jakimi instalacjami i urządzeniami może zarządzać system BMS?

Systemy inteligentnego domu – https://salus-smarthome.pl/ mają naprawdę szerokie zastosowanie i mogą one zarządzać praktycznie każdym elementem podłączonym do instalacji elektrycznej.

Inteligentny dom może służyć do sterowania:

  • ogrzewaniem
  • klimatyzacją
  • wentylacją
  • oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym
  • bramami wjazdowymi i garażowymi
  • systemami dostępu – domofony, wideodomofony
  • produkcją energii przez fotowoltaikę
  • urządzeniami audio-video
  • roletami i żaluzjami

Jak widać, inteligentny dom może obejmować naprawdę bardzo szeroką gamę instalacji oraz urządzeń, które bez nich wymagałyby ręcznej obsługi. Dzięki zastosowaniu systemów BMS można korzystać z nich jeszcze wygodniej, ale komfort nie jest jedynym atutem tego typu rozwiązań.

Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?

Za pomocą systemów BMS można uzyskać wiele korzyści związanych z zarządzaniem całym budynkiem, które przekładają się między innymi na większy komfort, oszczędność czasu oraz pieniędzy. Bardzo dobrym przykładem jest inteligentne sterowanie ogrzewaniem budynku, ponieważ to właśnie ono pochłania najwięcej kosztów jego utrzymania. Systemy BMS mogą wtedy pomóc w ustawieniu harmonogramu pracy kotła, utrzymywaniu właściwej temperatury zależnie od jej poziomu we wnętrzach i na zewnątrz, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania budynku. Również mogą on zadbać o bezpieczeństwo – sterowani bramami, roletami i żaluzjami, a także oświetleniem może przełożyć się na poprawę ochrony budynku wtedy, gdy nie ma w nim domowników. Wobec tego inwestycja w inteligentny dom jest przyszłościowym wyborem, który już dzisiaj wcale nie jest związany z bardzo wysokimi wydatkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *