Kiedy warto zlecić profesjonalną obróbkę CNC?

obróbka cnc

Obróbka prowadzona z wykorzystaniem maszyn sterowanych komputerowo, czyli CNC jest obecnie bardzo popularna. Kiedy jest ona najczęściej zlecana? Jakie są jej najważniejsze zalety?

Czym jest CNC?

Computerized Numerical Control, czyli w skrócie CNC jest rodzajem układu sterowania stosowanego w maszynach, które dzięki niemu można dowolnie zaprogramować. Termin ten odnosi się również do sposobów obróbki, który wykorzystuje takie właśnie maszyny.

Aktualnie obróbka CNC jest prowadzona z wykorzystaniem różnych typów maszyn. Najczęściej jest ona realizowana w przypadku obróbki skrawaniem, na przykład z użyciem urządzeń jak frezarki, tokarki czy elektrodrążarki.

Do wykonania prac w ramach CNC konieczne jest wcześniejsze przygotowanie projektu elementu, który ma został wykonany za pomocą tej technologii.

Proces produkty obejmuje wtedy trzy etapy:

  • projektowanie wspomagane komputerowo CAD
  • zamiana projektu na plan sterowania dla maszyn CAM
  • wykonanie z użyciem urządzeń – CNC

Kiedy prowadzi się obróbkę przez CNC?

Obróbka przeprowadzona z użyciem technologii CNC wyróżnia się wieloma zaletami na tle zwykłej obróbki wymagającej ręcznej obsługi maszyny. Kiedy obróbka CNC sprawdzi się najlepiej?

Ze względu na bardzo dokładną precyzję odwzorowania projektu CAD obróbka CNC jest polecana przede wszystkim wtedy, gdy celem jest otrzymanie elementów odpowiadających perfekcyjnie wymiarom projektowym. Właśnie dlatego wybierana jest ona do elementów o skomplikowanych kształtach czy mniejszych detali.

Także za pomocą obróbki CNC możliwe jest uzyskanie elementów charakteryzujących się bardzo wysokim stopniem powtarzalności – praktycznie każdy element ma wtedy takie same wymiary.

Inną zaletą CNC jest też wykonanie elementów w krótkim czasie. Prace prowadzone są automatycznie i nie wymagają wtedy aktywnego udziału operatora urządzenia. Odpowiada on tylko za jego obsługę przez interfejs komputera.

Gdzie można zlecić obróbkę za pomocą CNC?

Ze względu na swoje zalety obróbka CNC jest chętnie wybierana przez wielu klientów, którym zależy na otrzymaniu wysokiej jakości elementów z różnych materiałów, na przykład z metalu, ale również z drewna czy z tworzywa sztucznego.

Takie usługi są świadczone obecnie przez wiele firm, które zapewniają kompleksową obsługę – również w ramach przygotowania projektu do wykonania elementu, na przykład na bazie dostarczonej części. Warto zdecydować się wtedy na kompleksowe wsparcie od firmy posiadającej duże doświadczenie oraz pozytywne referencie od klientów.

Usługowa obróbka CNC jest dostępna w niemalże każdym większym mieście w Polsce. Z dostępnymi ofertami można zapoznać się w sieci i wybrać najlepszą firmę w tej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *