Nowoczesne metody pomiaru – skanowanie laserowe 3D w branży architektonicznej i budowlanej

skaning laserowy 3d

Za pomocą technologii laserowej można prowadzić efektywne pomiary także w branży architektonicznej oraz budowlanej. Gdy celem jest uzyskanie bardzo dokładnego pomiaru, który może być zaprezentowany również jako model 3D, najlepsze rozwiązanie to skanowanie laserowe 3D.

Na czym polega skanowanie laserowe 3D?

Metoda jak skaning laserowy 3D pozwala na przeprowadzenie bardzo dokładnych pomiarów różnych obiektów i terenów w krótkim czasie.

Za pomocą skanowania laserowego można przygotować projekty budynków z zewnątrz, a także od środka. Sprawdza się przy pomiarach terenów otwartych. Jest ono również używane podczas wielu innych prac, między innymi do pomiaru deformacji, zniszczeń, aby łatwo porównać ze sobą zmiany w obiektach na przestrzeni czasu.

Podczas procesu jak skanowanie laserowe 3D dochodzi do dokonania pomiaru przez urządzenie laserowe, które w ciągu jednej sekundy może oznaczyć przeszło milion punktów. Położenie każdego z nich jest umieszczane na specjalnej mapie – chmurze punktów. Punkty te są wtedy oznaczane za pomocą trzech współrzędnych, czyli w osi X, Y oraz X.

Ponadto podczas skanowania laserowego można zarejestrować informacje pozwalające na określenie koloru. Dzięki temu można przygotować realistyczne wizualizacje, które pozwalaną na tworzenie wirtualnych przestrzeni.

Dlaczego skanowanie laserowe 3D jest tak popularne?

Za pomocą skanowania laserowego możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnych informacji dotyczących różnych przestrzeni. To rozwiązanie, które sprawdza się już od lat w branży architektonicznej oraz budowlanej, między innymi podczas prowadzenia inwentaryzacji, pomiarów kontrolnych czy też w trakcie tworzenia wizualizacji przestrzeni.

Chmura punktów, jaka jest efektem skanowania laserowego 3D, może być następnie dowolnie wykorzystana do stworzenia różnych planów w 3D oraz 2D. Możliwe jest zatem przygotowanie dwuwymiarowych projektów – rzutów, a także można przygotować wizualizacje 3D, także z bardzo dokładnym odwzorowaniem szczegółów.

Ze względu na znaczną dokładność skaning laserowy 3D sprawdza się przy pomiarach różnych obiektów i terenów, między innymi budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, komercyjnych, przemysłowych, zabytkowych.

Podsumowując, skaning laserowy 3D to skuteczna metoda pozwalająca na przygotowanie bardzo dokładnych projektów różnych obszarów – budynków, terenów, a także wnętrz. Zlecenie prac fachowej firmie w tej dziedzinie pozwala wtedy na otrzymanie kompleksowej pomocy – efektem będzie indywidualnie dopracowana dokumentacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *