Prosta, z ornamentami, a może blokująca światło? Sprawdź, jaką tkaninę na roletę wybrać

wzorniki rolet

Rolety to popularny sposób na osłonę okien. Razem z nimi można zabezpieczyć się przed wzrokiem innych osób, a także zredukować nadmierne nasłonecznienie we wnętrzu i poprawić swój komfort wypoczynku. Jak wybrać najlepszy wzór rolety okiennej?

Gdy roleta okienna kupowana jest jako gotowa, wówczas klienci mają do wyboru tylko kilka podstawowych typów materiałów w uniwersalnych kolorach. Jeżeli jednak zdecydujemy się na kupno rolety na wymiar, wtedy producent może zaproponować nam różne wzorniki rolet z dziesiątkami materiałów do dyspozycji.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, gdy przegląda się wzorniki rolet? Sprawdź już teraz nasze porady, aby wybrać dla siebie najlepsze rolety do domu i mieszkania!

Roleta okienna – prosta czy wzorzysta?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jak roleta ma wyglądać i jak ma wpasowywać się w aranżację pomieszczenia. Tutaj można wyróżnić dwa typy rolety, a mianowicie rolety proste oraz wzorzyste.

Te proste wykonane są z jednolitych materiałów, najczęściej o fakturowanym wzorze przypominającym plecionkę. Tutaj wzorniki rolet mogą prezentować je w wielu barwach, na przykład bieli, beżu, brązie, szarościach, ale też w intensywnych kolorach jak zielony, bordowy, niebieski czy fioletowy. Najbardziej uniwersalne będą rolety w neutralnych kolorach, pasujące do stolarki okiennej.

Druga opcja to zamówienie rolety z wzorami. Wówczas cena jest już nieco wyższa, ale roleta może sama w sobie stać się efektowną dekoracją wnętrza. Wtedy może zastępować firankę lub warto połączyć ją z krótką, odsłaniająca okno firanką, by podkreślić jej wygląd. Obecnie modne są rolety z geometrycznymi wzorami, z wzorami florystycznymi, na przykład w klasyczne bukiety kwiatowe, a także w paski oraz w ornamenty.

Rolety okienne – kiedy wybrać materiał blokujący światło?

We wzornikach firm realizujących osłony okienne na wymiar można znaleźć również takie materiały, które blokują światło. Są to materiały o konstrukcji warstwowej, które wykonane są ze specjalnych powłok zatrzymujących nasłonecznienie i ponadto poprawiających prywatność.

Takie rolety rekomendowane są wtedy, gdy pomieszczenie jest narażone na nadmierne nasłonecznienie w ciągu dnia, co również powoduje jego przegrzewanie. Również rolety te sprawdzą się w przypadku osób, które pracują zmianowo, dlatego muszą odpoczywać w ciągu dnia. Roleta blokująca światło zapewni wtedy optymalny komfort.

Z przykładowymi wzorami rolet okiennych można zapoznać się bliżej na stronach internetowych ich producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *