Uszczelki spiralne – konstrukcja, rodzaje, zastosowanie

uszczelki spiralne

Uszczelnienia to szeroka gama materiałów, których głównym celem jest uzyskanie szczelnych połączeń pomiędzy dwoma płaszczyznami. Do tej kategorii wyrobów zaliczają się również uszczelki spiralne, które różnią się swoją budową od tradycyjnych uszczelek. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są uszczelki spiralne?

Uszczelnienia spiralne zaliczane są do kategorii uszczelnień spoczynkowych. Mają one kształt pierścienia, w którym umieszczony jest materiał uszczelniający składający się w kształt spirali. Jako materiały uszczelniające w tego typu produktach stosowane są taśmy stalowe uzupełnione o teflon PTFE lub o grafit. Stosowane są również inne materiały w zależności od przeznaczenia uszczelek.

Ze względu na swoją pierścieniową budowę uszczelki spiralne – http://www.hth-ptt.pl/utrzymanie-ruchu/uszczelnienia-techniczne/uszczelki/uszczelki-metalowe/ nadają się do tworzenia szczelnych połączeń w różnych instalacjach, maszynach, urządzeniach. Umieszczane są one na połączeniach dwóch obszarów, aby zapobiegać wydostawaniu się transportowanego przez nie medium.

Uszczelki spiralne – budowa

Główne elementy budowy uszczelek spiralnych to:

  • pierścień zewnętrzny centrujący
  • taśma metalowa
  • materiał uszczelniający
  • pierścień wewnętrzny

Dostępne są również inne warianty uszczelek, w tym uszczelki bez pierścienia prowadzącego i wewnętrznego, uszczelki bez pierścienia prowadzącego i wewnętrznego. Ze względu na różne rodzaje konstrukcji można dopasować je do wielu obszarów zastosowania.

Pod względem wymiarowym uszczelki spiralne mogą osiągać średnicę od 10 mm do 3000 mm. Grubość tego typu uszczelek najczęściej rozpoczyna się od koło 3,2 mm, natomiast maksymalnie mają one do około 6,5 mm.

Gdzie stosowane są uszczelki spiralne?

Uszczelki o konstrukcji spiralnej używane są do wykonania połączeń pomiędzy dwoma przestrzeniami, aby zabezpieczyć je przed przedostawaniem się przez nie medium, na przykład gazów, płynów.

Najczęściej używane są one w przemyśle petrochemicznym, energetycznym, stoczniowym, a także w branży spożywczej.

Przykładowe zastosowanie uszczelek spiralnych:

  • połączenia kołnierzowe
  • pokrywy włazów
  • zbiorniki ciśnieniowe
  • sprężarki
  • zawory

Gdzie kupować uszczelki spiralne?

Zakup uszczelek spiralnych możliwy jest w firmach zajmujących się ich produkcją oraz w sklepach branżowych dostarczających uszczelnienia. Asortyment jest spory, dlatego konieczne jest uzyskanie dokładnych informacji dotyczących parametrów uszczelek dla ich perfekcyjnego dopasowania.

Obecnie uszczelki spiralne są także sprzedawane w sklepach internetowych, dlatego potrzebne elementy można zamówić wygodnie i szybko z dostawą wprost pod wskazany adres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *